החוק בישראל מחייב כל אזרח לשרת בצבא למשך כמעט שלוש שנים, וסביר להניח שבתקופה הקרובה אנחנו נראה הארכה של השירות. על החשיבות הרבה של השירות הצבא אין מה להכביר במילים, אולם יש מי שהשירות בצבא גובה מהם מחירים כבדים. במקום לעבור על החוק, יש מספר אפשרויות חוקיות שיאפשרו לכם לקבל פטור חוקי מהשירות בצבא. 

 

פטור משירות צבאי

פטור משירות צבאי או פטור ממילואים הוא דבר שאמנם קשה להשיג, אולם הוא לא בלתי אפשרי. המדינה מודעת לעובדה ששירות בצבא הוא לא דבר שמתאים לכולם. נכון, רוב האנשים מצליחים להסתדר בצבא, אולם יש מי שהשירות עלול לפגוע בהם בצורה קשה, ולכן המדינה מאפשרת להם לקבל פטור. לפני הכל, חשוב להכיר את המקרים המרכזיים שבהם יש פטור חוקי משירות בצבא.

 

פטור על רקע נפשי

המקרה הראשון הוא פטור על רקע מצב נפשי. מצב נפשי שמזכה בפטור יכול להיות מחלת נפש, דיכאון חמור או כל מי שמבחינה נפשית השירות בצבא עלול לפגוע בו בצורה קשה. פטור כזה יכול להינתן גם לחייל שכבר התחיל את השירות שלו בתוך הצבא לאחר שיחה עם קצין בריאות נפש, או למועמד לשירות ביטחון שמצבו הנפשי לא מאפשר לו להתגייס ולשרת בצבא כמו כולם.

פטור על רקע נפשי

פטור בשל מצב רפואי

הפטור הנפוץ ביותר הוא פטור על רקע רפואי, כאשר הכוונה כאן היא לרקע רפואי פיזי. בניגוד לפטור הנפשי, בפטור הזה ניתן אמנם להתנדב לצבא, אולם השירות לא מוגדר בתור חובה. מצב רפואי שמהווה פטור הוא כזה שהפרופיל של המועמד בו הוא 21, מה שמגדיר אותו בתור מי שאינו כשיר לשרת בצבא. לא בהכרח מדובר על מצב בריאותי רעוע, אלא בעיקר על כזה שמקשה על השירות.

 

פטור מסיבות אישיות

הסוג האחרון של הפטורים הוא פטור שניתן לחייל מסיבות אישיות. הפטור הזה הוא הכי פחות מוגדר מבין כל הפטורים, וגם נחשב לזה שהכי קשה לקבל אותו. המערכת לא רוצה להחזיק אנשים שהמחיר שהיא תשלם על השירות שלהם יהיה גבוה מהתועלת שהם ישיגו. כדי לקבל את הפטור הזה תצטרכו להוכיח לצבא שזה אכן המצב במקרה שלכם. זו הסיבה שכדאי לכם לקחת עורך דין.

 

ליווי של עורך דין בתהליך

המערכת הצבאית נחשבת למערכת סבוכה מבחינה בירוקרטית, ולא קל לקבל בה פטור. כדי שלא תמצאו את עצמכם במצוקה, מומלץ לקבל ליווי מקצועי של עורך דין צבאי. עורך דין צבאי הוא מי שמחזיק במומחיות במשפט הצבאי, והוא יאפשר לכם לקבל את מלוא הזכויות שלכם, בלי לסבול יותר מידי מהמערכת הצבאית.

 

לסיכום

למרות החובה שמוטלת על כל אזרח לשרת בצבא, יש מקרים שבהם ניתן לקבל פטור. אם אתם מעוניינים בפטור הזה, מומלץ לפנות לעורך דין צבאי שיעזור לכם לקבל פטור במקרה הצורך.

עורך דין צבאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Israeli flag

צרו איתנו קשר >>

דילוג לתוכן